-
Екскурсія по заводу Рапала в Фінляндії 14 вересня 2013 року, СуботаКомпанія Rapala є одним з найбільших виробників спінінгових приманок. Історія цієї компанії розпочалася в 1936 році, коли звичайна потреба прокормити сім’ю заставила бідного фінського лісоруба на ім’я Лаурі Рапала (Lauri Rapala) власноручно виготовити свою першу приманку. Він вистругав її з соснової кори та обгорнув в фольгу від шоколадки. Ця приманка виявилася настільки вдалою, що улов Лаурі досягнув ста кілограм риби. Відтоді його справи пішли на покращення. Місцеві рибалки, побачивши успіх Лаурі, почали брати у нього приманки напрокат, доречі за доволі непогані гроші на той час. Пізніше це почали робити рибацькі магазини. Виготовлення дерев’яних приманок швидко вийшло за межі сімейного заробітку та розпочався бізнес Рапала. Саме Лаурі Рапала вважається батьком штучної приманки під назвою воблер.
До речі приманки Лаурі значно поширилися і в роки війни. Одного разу Рапала покликав своїв друзів з армії на змагання з риболовлі. У ті часи, динаміт часто використовувався для добування риби, у воєнні роки це була звична справа. Лаурі сказав, що його приманки могли б зробити це краще, і після декількох годин риболовлі Лаурі зловив 78 риб, більше ніж його друзі “зловили” з динамітом. Після шести років у фінській армії, Лаурі повернувся до своєї сім’ї. В 1945 році було засновано Rapala VMC Corporation. Виробництво воблерів було поставлено на промисловий рівень.
Компанія розвивалася та удосконалювалася майже двадцять років, доки в 1962 рокі не стався дивний збіг обставин. Видно успіх не збирався покидати нашого Лаурі. А саме: в серпневому номері журналу «Life» була надрукована невеличка стаття про воблери, сталося так, що саме цей номер журналу був присвячений смерті Мерилін Монро, та розійшовся величезним накладом в 3000000 екземплярів. На наступний день представництво фірми Рапала було буквально завалено листами. Після цього замовлення потекли рікою. І до сьогоднішнього дня значна частина продукції Рапала поставляється на американський ринок.
Компанія Рапала була нагороджна величезною кількістю міжнародних відзнак, призів та нагород. Завдяки її продукції було встановлено немало світових рекордів в ловлі трофейних риб. В 1990 році була створена корпорація Rapala Normark Group, яка стала найбільшим виробником спінінгових приманок. З 1993 року вона почала співпрацювати з іншим гігантом в рибацькій індустрії – японською корпорацією Шимано. В 2007 році продажі Рапали склали 242 мільйони ЄВРО.
Щоб побачити магію Рапали, давайте відправимося на завод у Фінляндії по виробництву воблерів. Основні заводи компанії розміщені в Фінляндії, Франції, Естонії, Росії та в Китаї. Загалом на Рапалу працює 3500 працівників. На цьому фінському заводі 160 працівників щоденно виробляють близько 50 тисяч приманок!
Директор заводу Arto Nygren показав кожен крок від початку створення воблерів. Не дозволили знімати лише машини які беруть бальсу, порізану в бруски, та в кінцевому результаті випльовують у пластикові ящики уже виточені формовані заготовки для воблерів.
Більшість воблерів Rapala виробляються з деревини бальси, та деякі з абаші. Це легкі та міцні породи дерев, завдяки яким приманка буквально оживає. За даними koordynator.info ці воблери продаються в 140 країнах світу.
Ми побачили навіть працівників, які вручну обгортають воблери у фольгу, як робив це Лаурі ще 75 років тому (згадалася реклама про “маленькі звірятка”).
Таку небувалу популярність та любов рибалок продукція Рапала заслужила не тільки феноменальною вловистістю воблерів але й “душою”, вкладеною в кожен воблер. До сих пір кожен воблер тестується та налаштовується вручну. Вони мають величезну кількість кольорів, різне заглиблення, форму, гру та розмір. Більшість моделей розраховані для ловлі в прісній воді, але є і морські серії.
Компанія не стоїть на місці та йде в ногу з часом, в приманках використовуються система далекого закиду, голографічне покриття, шумові капсули, 3D очі, кільця та трійники з новітніх сплавів.
Найзахоплююче видовище звичайно в сушарках. Стільки воблерів ви не бачили ніколи в своєму житті. Навіть уві сні, коли мріяли про них.
У музеї заводу можна побачити також одні з перших приманок Лаурі, ще ті , які він стругав з соснової кори та загортав у фольгу. Приятель Лаурі був фотографом, та давав йому старі негативи, які лаурі переплавив та створив жорстку оболонку для своїх воблерів.
Також у музеї представлено частину салону Лаурі з його оригінальними інструментами.
Окрім виробництва на заводі, варто поглянути на штаб-квартиру Рапала в центрі Хельсінки. Не бачите нічого дивного?
Уважно придивіться до третього поверху.
Там знаходиться найбільший у світі воблер, довжиною 9 футів!
Це саме той Original Floater, виробництво якого розпочалося з 1946 року та є актуальним і до сьогодні.
На даний момент до складу корпорації «Рапала нормарк груп», окрім безпосередньо самої «Рапали», входять такі всесвітньо відомі бренди як: VMC (гачки), Marttiini (ножі), Blue Fox (блісна), Sufix (шнури), Luhr Jensen (приманки), Storm (воблери, силікон), Williamson (морська серія). Компанія виготовляє: одяг для риболовлі та туризму з інноваційних матеріалів X-Protect, водозахисне взуття, поляризаційні окуляри зі скла та пластику, біфокальні окуляри (верхня частина скла наближає а нижня – віддаляє видимий об’єкт), сумки, рюкзаки, електронні та механічні ваги, ножі, ножиці, ліп-гріпи, підсаки, багорики, мультітули, кусачки, точилки, ліхтарики, лічильники волосіні, «рятувалки», повідки, карабінчики та інше.
Цікавий факт: Lauri Rapala народився в центральній частині Фінляндії, приблизно в 60 милях від Хельсінки. Місцевий священник при написанні метрики забув прізвище його матері Марі Саарінен та замість нього вписав назву села, з якого переїхала Марі. У фінській мові слово “Rapala” означає “бруд”.
Якщо Вам сподобалася ця стаття – натисніть нижче кнопку +1 щоб рекомендувати її для пошуку в Google.