Все інше про спінінгову ловлюТактика ловлі хижака восени

Модератори: sentkroy, B.B.B.

Відповісти
Аватар користувача

Автор цієї теми
B.B.B.
Керівник спінінгового напрямку. Чемпіон України - 2014 р. (Береговий спінінг)
Повідомлень: 3351
З нами з: 13 лютого 2009 22:55
Справжнє ім'я: Віталій

Тактика ловлі хижака восени

Повідомлення B.B.B. »

З огляду на те, що у нас рубрика „Тактика ловлі” зовсім не є розвинутою, доведеться комусь розпочинати.
Отже, відзначу кілька слів.
Саме пройшла серія осінніх змагань, відповідно є якісь напрацювання і є відповідні результати. Отриманий досвід безпосередньо на змаганнях дозволяє виділити кілька моментів (мова йде про хижака) у річкових умовах.

1 момент – хижак восени клює, його слід віднайти.
В умовах змагань стояти на одному місці виправдано лише в одному випадку, якщо там клює. Якщо кілька закидів не приносять результату – змінюємо місце. У нашому випадку спрацьовує правило: „вовка ноги кормлять”. Пригадую змагання „Річковий осінній хижак” або „Осінній хижак 3”, що відбулось у с. Торговиця 01.11.09 і саме перший етап згадується особливо. Тоді стартував із р. Іква – кілька закидів не приносять результату, перебігаю на старицю р. Стир. Там роблю кілька закидів і постійно змінюю місце – один-два закиди і знову зміна. Ще перебігаю і ще кілька закидів і знову зміна місця. Доходжу до Стиря. Зупиняюсь на гарному повороті. Місце – ну просто ідеальне для облову, але ні тичків, ні клювань. Поруч помічаю колегу Віктора. Не довго зупиняючись, роблю переміщення. Колега мій також поспішає і також робить постійні перебіжки. Так доходжу до мосту, під яким тече р. Стир. Піднімаюсь на міст, а звідти переходжу на другу сторону Стиря – там акуратно підходжу і роблю облов. Перші закиди не приносять нічого та місце дуже гарне і тому призупиняюсь. І таки вимучую першу щучку
Нарешті відчув, що півтори години часу відбігав недаремно та часу до кінця 1 етапу – півгодини. Розумію, що щуки більше тут якби не повинно бути, роблю кілька контрольних і бігом змінюю місце. За ним іще, іще і ще раз змінюю. Бачу знову поворот і там роблю облов, один, другий, третій. Кожен раз добавляю ще кілка метрів і знову зміна. І так доходжу до місця – до ще одного гарного місця – на 3 чи 4 закиді чітка покльовка – підсічка, виважую, а там судак
Ще раз переконуюсь, що таки недаремно відбігав, хоч можна було вже змиритися із тим, що не клює. Та таки ні – клює, однак місце слід було віднайти.

2 момент – підходи до місця лову
Практично кожне місце може принести клювання, однак до місця лову слід підходити обережно, маскуючись і максимум тихіше. Це стосується і щуки і окуня, і тим більше, це стосується головня та інших хижаків. Такий підхід дозволяє нам не з полохати ту, рибу, що стоїть у нашому місці. Досвід ловлі головня вчить, що до місця лову слід підходити мало не на колінах або на корточках. Це не означає, що по берегу слід ходити у напівзігнутому стані чи повзати. Все значно простіше. Ми відзначаємо більш менш підходяще для себе місце і за кілька метрів від цього місця починаємо присідати або пригинатися. При цьому, якщо берег дозволяє, то до самого краю берегу не підходимо, а призупиняємось у 2-3 метрах, іноді у 3-5 метрах. Якщо ми підійшли до самого краю, ми однозначно присідаємо.

3 момент – перший точний закид
І так ми підійшли до свого місця так, як це було описано у пункті 2. Тепер дуже важливо зробити точний закид. Дуже часто саме перший точний закид приносить клювання і дуже часто, що саме нереалізоване перше клювання анулює наше місце. Приблизно так було на „Передзимовому річковому спінінгу – 2”, що проходило в околицях славного містечка Берестечко, 15.11.09. І знову згадується перший етап змагань, до фінішу якого лишається дуже мало часу. Кардинально змінюю місця. І стаю на місце, де навіть не був на тренуванні. Стаю у 3-4 метрах від берегу, роблю перший точний закид у заданому напрямку – а там, очам своїм не віриш – сідає щупачок. Та він такий бажаний, оскільки виводить тебе із нуля. Роботу мінімум зроблено. Пригадую останні змагання „Закриття осіннього спінінгу”, що відбулося у с. Русино-Берестечко 29.11.09. Саме розпочинається 3 етап. Підходжу до обраного місця і роблю свій перший закид – класична ступінька і класичний тичок. Чесно кажучи, аж не очікував, хоч і сам себе на цьому постійно ловлю, що саме перший точний закид – це клювання. Результат той, що після тичка шнур плавно уходить в сторону, відчуваю незнану натяжку і все – на тому кінці – пусто. Щука відкусила приманку, флюр не врятував. Перев’язуюсь і другий точний закид – на цей раз сідає окунь. Бачу, його в окулярах, але він досадно сходить. Два сходи підряд – такого ще не пригадую, але правило про перший точний закид – спрацювало як ніколи.

4 момент – приманка, яка приносить кльов
У кожного рибалки є улюблені приманки, але не у кожного є приманки, які приносять кльов. Мова йде про так звану „віру у приманку”. Ось і приклад – „Передзимовий річковий спінінг-3”, с. Ставрів, 22.11.09. Початок першого етапу. Стаю на класне місце, приманка – вібротвістер із джигою у 6 грам. Перші проводки не приносять нічого, але відчуваю, що щука тут стоїть. Ще роблю проводку – і сідає. Ось вона
На дворі ще навіть дещо темнувато, а тут вже стало легше від того, що на початку першого етапу, ти швидко відійшов від нуля. Якихось 3-4 проводки і діло зроблено. Не можу не оминути ще один яскравий приклад у своїй практиці, що трапився на цих же змаганнях „Передзимовий річковий спінінг-3”, с. Ставрів, 22.11.09. Кінець 2 етапу. Саме роблю активний облов місць, змінюючи кожне майже через кожну проводку. Зустрічаю колегу, у якого в активі солідна щука і читаю по обличчю невимушену радість від того, що у мене поки нуль. Перекидаємось фразами, завершенням якої слова – „зараз піймаю”. Кардинально змінюю снасть, якою навіть не ловив на тренуваннях. Прикидаю, що снасть невиразна, однак спокуслива. Дивлюся на годинник - часу лишилось на 12 хвилин. Роблю апетитну проводку на кожному новому місці і відчуваю на одному із них, що сідає щука. Якусь мить тримаю, але щастя тривало коротко – сходить. Ще одна зміна місця і ще одна, за нею ще, а там і часу – має бути фініш за якихось 2-3 хвилини. Розумію, що альтернативи мало, вертаюсь на місце, де зійшла щука. Роблю перші три закиди – порожньо. Не може бути, роблю ще одну проводку – і сідає. Тримаю, особливо не церемонюсь, виважую. Ось вона на березі – дістаю фотіка і роблю ось цей кадр, після якого лунає фініш 2 етапу.
Правило кльової приманки спрацювало.

5 момент – коротка сага про фіолет
Коли вперше тримав фіолет, якось не вірилось у те, що лише колір може так багато відіграти. Зрештою, перше враження від фіолету не порадувало, однак згодом – „понесло”. Приманка щоразу приносила все нові і нові горизонти. Що й казати такі змагання, як „Волинський осінній хижак” або „Осінній хижак-2”, „Річковий осінній хижак” або „Осінній хижак 3”, „Закриття осіннього спінінгу” – це фіолет.

6 момент – тренування і стереотипи
Ловити на місцях, де будуть проходити змагання, варто попередньо потренувавшись. Що дає тренування? Тренування дають обізнаність, відповідні знання про дану акваторію, особливості кльову, хижака тощо. По суті, це дає відповідний козир, однак це далеко не гарантує перемоги. Більше того, навики, отримані на тренуванні можуть бути оманливими. Саме так було на „Передзимовому річковому спінінгу – 2”, що проходило в околицях славного містечка Берестечко, 15.11.09. Перед цим ми їздили на тренування, яке показало непогані надії: щука виразно брала на вході яму та її виходах. Та і в цілому, щука в основному була на ямі. Що із цього вийшло? Усі напрацьовані навики „розтанули” за перших 1,5 год. першого етапу. І якби слідував цим напрацюванням увесь перший тур, мав би „баранку”, а так кардинально змінив і місця лову і самі підходи – не прогадав, оскільки це принесло 1 місце в 1 етапі. Подібна ситуація була і на „Передзимовому річковому спінінгу-3”, с. Ставрів, 22.11.09. Тоді, свої напрацювання вдалось реалізувати лише у 1 етапі, тоді як подібна тактика у 2 та 3 етапах зовсім не спрацювала.

7 момент – читаємо підказки, що дарує природа, а часом і саме життя.
Мабуть, у житті кожної людини бувають випадки та моменти, використання яких може принести відповідний зиск. Ось і пригадую „Волинський осінній хижак” або „Осінній хижак-2”, с. Малево, 18.10.09. Триває 1 етап змагань. Тоді досить швидко відходжу від нуля, однак згодом довго не міг віднайти нормального місця. Проходячи біля берегу, помічаю незначний всплеск малька – до місця близько 20 метрів. Отже, прикидаю подальший маневр облову. А далі – майже як по маслу. І хоч 1 етап тоді був досить не простим, однак важливим. Інший приклад трапився із колегою, за діями якого вдалось спостерігати. Було це на „Річковому осінньому хижаку” або „Осінній хижак 3”, що відбулось у с. Торговиця 01.11.09. Бачу, як за кілька метрів перед колегою у районі затопленого гілля робиться всплеск. Рибалка не вагаючись підходить ближче до відзначеного місця, робить закид і витягує окуня, що уводить його від нуля. А тут і фініш етапу. Вчасно прочитав підказку, даровану природою – отримав бонус у вигляді пійманого „матроса”.

8 момент – ловимо активну рибу (хижака)
Мабуть, це правило є вкрай актуальним особливо для змагань. Уявімо собі, що акваторія водойми (річки) відносно багата на щуку, але на сьогодні більш активним є окунь. Без вагань переключаємось на окуня. Це правило не раз доводилось порушувати і тим самим втрачати на результатах змагання. Пригадую „Волинський осінній хижак” або „Осінній хижак-2”, с. Малево, 18.10.09. Тоді у 3 етапі достатньо було просто відійти від нуля і закріпити своє місце у призерах, однак вирішив ловити більшу частину часу саме щуку, згодом і головня, замість окуня. І хоч вже у самому кінці переключився на окуня та часу було замало. Саме тоді із призерів пересів на 4 місце у змаганні – нівелював важливим тактичним правилом, втратив місце. Ще один приклад – „Закриття осіннього спінінгу”. 3 етап змагань. Розумію, що боротьба за лідерство триває між двома учасниками. Перші хвилини приносять досадних два сходи, один із яких – щука. В голові проходять міркування щодо активності щуки, що можливо, вона клює не лише у мене і можливо, що переключення на її ловлю – принесе зиск. Отже, після взятих 8 окунів, вирішую переключитись на щуку. Однак натомість лише втрачаю дорогоцінний час, хоч можна було за цей час ще взяти кілька полосатих. Можливо, якби не ця хибна зміна тактики, турнірна таблиця виглядала б краще, а так – 2 місце.

9 момент – окунь не щука, але риба фартова
Багато із рибалок ставляться до ловлі окуня дещо зневажливо, мовляв „щука – це риба, а окунь, це так”. Проте як свідчить практика, ловити окуня куди буває важче, а ніж щуку. Виключенням хіба що є водойми, де того окуня дуже багато, тоді ловити його там і справді дуже легко, однак не завжди. Проведені змагання на річці дозволяють відзначити, що ловля окуня є далеко не простою і навіть дуже складною. Не раз доводилось бути свідком того, що взяти щуку було куди простіше, а ніж полосатого. Хоч бувало і навпаки. І якщо вже вдалось його віднайти, то це вважалось фартом, а коли було взято кілька хвостів – то це вже виглядало на вмілого риболова.

10 момент – не втрачаємо надії
Недаремно кажуть – „надія вмирає останньою”. Так і тут на змаганнях. Не раз доводилось бачити сумні обличчя учасників, коли до фінішу лишаються лічені хвилин. А не раз буває й так, що дехто завершає свій виступ ще за останніх 5-15 хвилин і дарма. Звісно, настрій в такому випадку „неахті”, але ж і час ще є. Досить виразним було на „Передзимовому річковому спінінгу – 2”, що проходило в околицях славного містечка Берестечко, 15.11.09. Триває завершення першого етапу, час звісно є, але розумію, що кльову не має – до цього жодного тичка, аж не віриться. Не раз думаєш, що мабуть, не вмієш ловити і що до цього часу все, що ловив – це було випадково. Та надії не втрачаю, повинно клюнути. Кардинальні зміни і в тактиці і в місцях облову за останні хвилини приносить два хижака і як результат 1 місце в етапі. Ще один приклад із відзначеного змагання. Саме триває 2 етап. Облазив берегової лінії до „не схочу”. До фінішу півгодини. Що робити? Бігти до самого Берестечка – не має сенсу, бракує часу – вертаюсь назад, на місце, де у 1 турі узяв останнього хижака. Перший закид – приносить щуку.
Розумію, що фортить, але через кілька хвилин – друга щука.
На цей раз розумію, що вже не просто фортить. Та ще через лічені хвилини – третій хижак.
На цей раз просто „ПРЕ”.
Не можу не відзначити ще один приклад, який мав місце на цих же змаганнях в околицях Берестечка із колегою Віктором Жалніним. Перших два етапи у Віті „нуль”. Пригадую, як це не просто було бачити вираз обличчя. При цьому ще на передодні Вітя на тренуванні обловлюється у цих місцях 9 щуками. А тут – ну „просто не йде”. Мені довелось зустрітись із Вітьою у 2 етапі. Бачив, як Вітя шукав, як робив облов, але явно не фортило. При цьому було помітно і те, що надії не втрачав. Власне у третьому етапі рибалка виловлює дві щуки, що приносить 1 місце в 3 етапі, і як наслідок – 3 місце у змаганні. Отже, не варто „опускати руки”, оскільки надія вмирає останньою.

11 момент – досвід приходить із новою рибалкою, із новими рибацькими місцями, проте більшого досвіду можна отримати, змагаючись із сильнішими.
Пригадую, ще в дитинстві як бігали із хлопцями у футбол. Грали дуже часто, якщо не щодня. Та ярким моментом були слова старшого товариша дитинства щодо того, як краще навчитися грати у футбол – „грай слабшою командою проти сильніших”. Так і сьогодні. Не раз буваючи на рибалці, доводилось порівнювати свої улови. Бувало по всякому – були нулі, були досадні сходи, були і класні рибалки, однак такого досвіду, якого отримав на перших і подальших змаганнях, не отримував і за кілька десятків своїх рибалок. Сьогодні подібні слова чую від рибалок, які вперше виступають на змаганні, і які говорять: „змагання дають колосальний досвід”.
Інший момент – риболовля на одному і тому ж місці. Звісно, риболовля в одній водоймі чи акваторії чи в одній точці – також приносить досвід, проте куди багатшим є досвід, отриманий від різних місць та різних змагань.

12 момент – „не снасть ловит”
„Не снасть ловит” – ці слова належать приятелю із Рівного, який озвучив їх на Чемпіонаті України із берегового спінінгу, що проходив у Чернівецькій області на р. Дністер поблизу с. Коновка, Кельменецького району 4-6 вересня 2009 року. Важко не погодитись із цими словами. Та і сьогодні сам переконуюсь, що першочерговим у ловлі в умовах змагань є далеко не снасть, катушка, шнур тощо. Вирішальним буде все таки рибацький досвід, психологічний стан, „спортивний настрій на перемогу”, майстерність, вміння адаптуватись і, звісно, фарт.
Аватар користувача

We$t
Супермодератор
Повідомлень: 424
З нами з: 06 квітня 2009 09:26
Справжнє ім'я: Віталій
Контактна інформація:

Re: Тактика ловлі хижака восени

Повідомлення We$t »

дякую Віталій за таку підбірку, мені стане у допомозі а то я воблери і воблери
Аватар користувача

Автор цієї теми
B.B.B.
Керівник спінінгового напрямку. Чемпіон України - 2014 р. (Береговий спінінг)
Повідомлень: 3351
З нами з: 13 лютого 2009 22:55
Справжнє ім'я: Віталій

Re: Тактика ловлі хижака восени

Повідомлення B.B.B. »

We$t писав:дякую Віталій за таку підбірку, мені стане у допомозі а то я воблери і воблери
- будь-ласка!
Аватар користувача

Alegator
Судак
Повідомлень: 288
З нами з: 16 лютого 2009 12:47
Контактна інформація:

Re: Тактика ловлі хижака восени

Повідомлення Alegator »

Прочитав інформацію, цікаво, пізнавально. Щось у пам'яті відновилось, щось взнав нового. Що тут скажеш, це не написала людина, яка тримала спінінг 2 рази в руках і про ловлю хижака чула з розказів чи перегляду фільмів "Про рибалку", це без перебільшення писав не побоюсь того слова ПРОФІ!!! Є чому навчитись, а доказом того можуть слугувати не просто виступи на змаганнях, а призові місця. Так тримати!!!
Аватар користувача

Вітус
Вугор
Повідомлень: 542
З нами з: 10 листопада 2009 13:08
Справжнє ім'я: Віталій
Звідки: Луцьк

Re: Тактика ловлі хижака восени

Повідомлення Вітус »

Віталій, дякую! Дійсно прекрасно написано, і, головне-на практичному повсякденному досвіді, що додає цінності змісту викладеного. Настав час писати книжку!
Одним словом-задоволення від прочитаного!
Аватар користувача

Автор цієї теми
B.B.B.
Керівник спінінгового напрямку. Чемпіон України - 2014 р. (Береговий спінінг)
Повідомлень: 3351
З нами з: 13 лютого 2009 22:55
Справжнє ім'я: Віталій

Re: Тактика ловлі хижака восени

Повідомлення B.B.B. »

Alegator, Вітус - щиро дякую!
Аватар користувача

activ
Уклійка
Повідомлень: 22
З нами з: 13 квітня 2010 13:28

Re: Тактика ловлі хижака восени

Повідомлення activ »

shanik писав:Хорошою традицією стає ловити судачка перед сном. Мав ще один сход і "тичок". Покльовки між восьмою і дев'ятою. А далі тиша.

to shanik
З Ваших звітів зрозуміло, що на судака "полюєте" в темну пору доби. Мене цікавить, насамперед, опис місця, де попадається дана риба? Що воно собою представляє і де найбільше трапляються клювання кликастого.? Яма, вихід з неї, прекат, мілина тощо.....
Дякую, за відповідь. razmah:
ПС. Можете пару слів і про проводку написати stesnya:
Аватар користувача

ukeirjjd
В`язь
Повідомлень: 109
З нами з: 28 березня 2011 21:51
Справжнє ім'я: Саша
Звідки: Рожище

Re: Тактика ловлі хижака восени

Повідомлення ukeirjjd »

І я теж sok: будь-ласка!
Аватар користувача

shanik
Керівник напрямку Мормишка, Чемпіон України (мормишка - 2011), Бронзовий призер Кубку України (мормишка - 2012)
Повідомлень: 1531
З нами з: 15 лютого 2009 01:30
Справжнє ім'я: Віктор
Звідки: ФРС ВО м. Луцьк

Re: Тактика ловлі хижака восени

Повідомлення shanik »

Рибалив в двох географічно віддалених місцях, але схожих між собою. Впадіння невеликої річки в Стир, в місці впадіння вибита "ямка", багато дрібної рибки. Проводки проти течії перпендикулярно впадінню притоки. Покльовки на вході і виході з приямка. Як по книжці.
Аватар користувача

ukeirjjd
В`язь
Повідомлень: 109
З нами з: 28 березня 2011 21:51
Справжнє ім'я: Саша
Звідки: Рожище

Re: Тактика ловлі хижака восени

Повідомлення ukeirjjd »

Дякую podmotka:
Відповісти

Повернутись до “Все інше про спінінгову ловлю”